Tri čudné písmenká, s ktorými sa stretnete kdekoľvek, kde figurujú dve osoby: modelka a fotograf. Táto šifra neznamená nič iné, ako skratku pre spôsob dohody medzi fotografom a modelkou, pri ktorej sa obchádzajú peniaze, ale napriek tomu sú obe strany (väčšinou) spokojné. Poďme si teda o týchto troch písmenkách povedať viac.
Skratka TFP znamená „Time For Print“ (niekedy Time For Photos), čo je v preklade „Čas za fotky“. Jedná sa o veľmi jednoduchý princíp: modelka sa nechá nafotiť bez nároku na honorár a taktiež fotograf si za fotenie nič neúčtuje. Obaja však majú úžitok: modelka dostane fotky v elektronickej podobe (mailom, transferovou službou, na USB-éčku či CD), fotograf si zasa (viac či menej) splnil svoj zámer nafotiť nejakú tému, ktorú možno dlho nosil v hlave, no nemal ju s kým realizovať.
Toto je prípad, kedy je forma TFP úplne super. Všetko však závisí od konkrétnej dohody fotografa a modelky. Niektorí fotografi ponúkajú pri TFP aj foto v klasickej papierovej podobe. Štandardne by však modelka mala dostať fotky elektronicky a to v kvalite pre tlač aj pre webové prezentácie. Vďaka týmto fotkám sa môže ďalej prezentovať a rozšíriť si tak portfolio.Fotograf zasa získa ďalšie fotky pre prezentáciu svojej fotografickej tvorby. Modelka samozrejme tiež získa nové skúsenosti s fotením a prípravou na fotenie a taktiež nový prístup, keďže každý fotograf je individuálny a má svoje vlastné postupy.
Ako teda funguje TFP v praxi?
Jednoduchý príklad: dajme tomu, že si dievča, ktoré sa chce presadiť v modelingu ale potrebuje book, alebo aspoň nejaké kvalitné prezentačné fotky. Za normálnych okolností stojí nafotenie booku peniaze (poskytujú ho väčšinou profesionálne agentúry, či fotoštúdiá a mnohokrát sú to nemalé sumy). Ty však máš záujem získať skúsenosti a zároveň si ochotná zapózovať niekomu napríklad na nejaký konkrétny projekt, ktorý má vopred vymyslený. Ten sa zrealizuje a po jeho nafotení dostaneš foto z projektu a mnoho fotogravov ti popri tom nafotí aj onen spomínaný book alebo fotografie podľa tvojho želania či predstavy ako odmenu pre teba. Nič však za to neplatíš a máš fotky, ktoré budú slúžiť na tvoju aj fotografovu ďalšiu prezentáciu.
Pozrime sa však na to aj z druhej strany.
Táto forma fotenia je vhodná hlavne v začiatkoch. Je treba
si uvedomiť, že pri TFP modelku nebude fotiť fotograf, ktorý fotil pre Vouge či
Playboy. Bude to najskôr tiež začiatočník, čo však neznamená, že nemôže mať
talent a schopnosť nafotiť krásne fotografie, ktoré budú hodnotné ako pre
modelku, tak pre autora.
Existujú však fotografi, ktorí už nejaký ten piatok fotia, a dokonca sa tým živia a treba úprimne povedať, že TFP je účtovne skôr stratová záležitosť. Predsalen každá cesta na lokáciu niečo stojí a o cene techniky, do ktorej profi fotografi investujú ani nebudeme hovoriť.
Všetko má svoje pre a proti. Preto je napríklad prinajmenšom "nevhodné" aby
si "modelka", ktorú fotil priateľ dvakrát mobilom na dovolenke v Senci, pýtala honorár od
prvého fotografa, ktorý ju osloví. Naopak, v takom prípade (najmä ak si potencionálna modelka verí a
chce sa presadiť) je na začiatku najlepšie predsalen investovať do nejakého
toho kešu (a to nemyslíme oriešky) pre profesionálneho fotografa a dať si
vyrobiť pár profi fotografií.
Všetky tieto prístupy sú nám, samozrejme, známe, a preto na
ChcemeFotit.eu môže každá zaregistrovaná modelka, fotograf a dokonca aj
stylisti a vizážisti explicitne určiť, či sú ochotní spolupracovať formou TFP
alebo nie. Predchádza to nedorozumeniam a zbytočným nezhodám medzi priaznivcami
TFP a tými, ktorí majú túto formu už dávno za sebou.
Je preto dobré vyplniť si profil čo najpodrobnejšie, a podľa
možnosti nevynechávať nepovinné otázky. Aj tým robíte našu stránku lepšou!
PS: Podrobnosti o použití fotografií, či už pri honorvanom fotení alebo pri TFP, by mala upravovať zmluva o použití fotografií, tzv. MODEL RELEASE, ktorá sa podpisuje pred fotením ako modelkou, tak aj fotografom. Ale o tom si bližšie povieme v ďalšom článku. :)
(chcemefotit.eu)
Vaše reakcie